معرفی سازمان

معرفي سازمان

بسمه تعالی

سازمان دارالسلام کاشان در ضلع جنوب شرقی و در فاصله 3 کیلو متری شهر کاشان واقع شده است این سازمان یکی از سازمان های خدماتی و تحت پوشش حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری کاشان بوده که با وجود اساسنامه و آئین نامه مالی و اداری مصوب با نظارت هیئت مدیره و به ریاست معاون خدمات شهری شهرداری کاشان اداره می شود.از زمان دفن اولین متوفی تاکنون بیش از 30 سال می گذرد با وجود  تعداد قبرستان های زیاد در سطح شهر و همچنین امام زادگان و زیارتگاه های موجود در شهر ولی بیش از 40 درصد اموات شهرستان در این سازمان دفن می گردند.به علت وجود گلزار مطهر شهدا و وجود بیش از 916 شهید گلگون کفن دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در قطعه گلزار شهدا ، وضعیت این آرامستان را به حالت خاصی تغییر داده و این سازمان به مکان مقدس در باور ها و فرهنگ مردم قدر شناس کاشان تبدیل شده است.
 امروزه  سازمان دارالسلام از رهگذر رایحه دل انگیز شهیدان سرافراز جایگاهی عظیم در فرهنگ مردم کاشان یافته است.
 در سال 1385 به دنبال رحلت حضرت آیت اله یثربی(ره) نماینده ولی فقیه و امام جمعه معزز کاشان بدن مطهر ايشان در قطعه علما كنار قطعه شهدا به خاك سپرده شد كه به صورت مداوم محل زيارت جمع كثيري از رهروان راه ولايت مي باشد.

تاريخچه سازمان

سازمان دارالسلام با نظر خیر خواهانه خیر بزرگوار کاشان مرحوم آقای حاج عباس گلابچی  به منظور دفن اموات مسلمین ضمن رعایت اصول اولیه مکان یابی جهت احداث گورستان ها در ضلع جنوب شرقی کاشان و در زمینی به مساحت اولیه حدود 200 هکتار احداث گردید. پس از شکل گیری اولیه و بر اساس قانون شهرداری ها  مصوب 1344 ، اداره این آرامستان به شهرداری کاشان واگذار گردید.در این راستا شهرداری نیز در جهت خدمت رسانی هر چه بهتر به شهروندان و مراجعین نسبت به سازماندهی آن اقدام نمود ، باشروع جنگ تحمیلی خیل عظیمی از جوانان این مرز و بوم به سوی جبهه های حق علیه باطل شتافتند و در این راه تعدادی از بهترین های این سرزمین شربت شهادت نوشیدند و در قطعه ای از خاک بهشت روی زمین در جنب درب ورودی اصلی سازمان آرام گرفتند که امروزه به عنوان بهترین گلزار شهدای ایران مطرح می باشد و هر روزه زیارتگاه جمعی از شهروندان است. باوجود آرامگاه این گلگون کفنان در این مکان رغبت مردم برای مراجعه به این مکان صد چندان شد و امروزه به عنوان اصلی ترین محل دفن اموات در شهرستان مطرح می باشد این سازمان به دلیل وجود کلیه امکانات جهت امر تغسیل و تکفین محل مراجعه شهروندان جهت انجام امورات مربوط به اموات می باشد.
جمعیت شهركاشان به اضافه مهاجرین و اتباع خارجی اسکان یافته در شهر حدود 340/000نفر بوده و وسعت شهر حدود 8000 هکتار می باشد. به طور متوسط سالانه خدمات مربوط به حدود 1700 نفر متوفی در سازمان انجام می گیرد. با توجه به مرکزیت شهرستان در حوزه خدمات درمانی و بهداشتی از شهرها و روستاهای اطراف نیز جهت انجام امورات درمانی به شهر کاشان مراجعه می نمایند که بعضا درمان اثر بخش نبوده و منجر به فوت افراد می گردد که کلیه امورات مربوط به اینگونه موارد نیز در سازمان دارالسلام انجام می گردد. با توجه به حدود اختیارات شهرداری مبنی بر کنترل مکان های تدفین نیز قابل توجه است که در کل شهرستان کاشان  16 محل به این امر اختصاص دارد که 7 نقطه آن در پیرامون شهربوده و مربوط به مناطقی است که در چند سال اخیر جزو محدوده  خدمات شهری قرار گرفته اند (خزاق،طاهرآباد، فینین(2 محل)، حسن آباد،لتحر، راوند،) و تعداد 2 قبرستان عمومی قدیمی به  نام های دشت افروز و فیض نیز در محدوده داخل شهر وجود دارد و همچنین تعداد6 (زیارت حبیب ابن موسی، زیارت گریچه، زیارت درب زنجیر ، زیارت سلطان عطابخش ، زیارت پنجه شاه، زیارت سلطان امیراحمد) نیز از اماکن مذهبی و زیارتگاه بوده که زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه کاشان و به شکل هیئت امنایی اداره شده و متوفیاتی در آن ها دفن می گردد لازم به ذکر است که با اقدامات انجام شده در کارگروه ثبت وقایع حیاتی و باهمکاری فرمانداری ویژه  شهرستان کاشان و پیگیری ها و کمک های مسئولین شهرستان و جلساتی متعدد با اداره بهداشت شهرستان ،بیمارستان ها و اماکن بهداشتی و درمانی ،پزشکی قانونی ، نظام پزشکی کاشان، نیروی انتظامی،دادستانی کاشان کلیه اموات جهت انجام امور اداری و خدماتی و ابطال شناسنامه و تشکیل پرونده متوفی به سازمان ارجاع داده می شوند ضمنا با توجه به عدم وجود امکانات جانبی مانند غسالخانه ، خودروی حمل متوفی در شهر و حومه و همچنین عدم وجود افراد شاغل و ماهر در این حوزه و مسائل دیگر این سازمان حالت مرکزیت داشته و به کلیه روستاها  و شهر های هم همجوار نیز خدمت رسانی می نماید.

اركان سازمان

1-شورای سازمان
2-هیئت مدیره
3-مدیر عامل
4-حسابرس(بازرس)

1- شورای سازمان 

الف- شهردار به عنوان ریاست شورا
ب- معاونت خدمات شهری شهرداری کاشان 
ج- یک نفر کارشناس به انتخاب شهردار کاشان
د- دو نفر کارشناس که از طرف استانداری با اطلاع وزارت کشور انتخاب و معرفی می شوند.

2- هیئت مدیره

الف- معاون خدمات شهری شهرداری کاشان به عنوان عضو اصلی ثابت که سمت ریاست هیئت مدیره را به عهده دارد.
ب- دو نفر کارشناس خبره و آگاه به مسائل سازمان به عنوان عضو اصلی با پیشنهاد شهردار و تصویب شورا و حکم رئیس شورا منصوب می شوند
ج- یک نفر عضو علی البدل که به پیشنهاد شورا و حکم رئیس شورا منصوب می شود.
ضمنا مدت ماموریت هیئت مدیره 4 سال می باشد.

ويژگي هاي سازمان

بخش های مهم سازمان عبارتند از: گلزار شهدا ، اداره فضای سبز،  مجموعه اداری و حسابداری ، روابط عمومی ، نگهبانی ، سالن های معراج ، سالن اجتماعات (حسینیه شهدا)اداره متوفیات ، خدمات خودرویی حمل متوفی ، قطعات عمومی ، مقابر خانوادگی ، ایوان های خانوادگی
منابع آماری و اطلاعاتی مربوط به درگذشتگان که در حال حاظر توسط کاربران ثبت و ضبط می شود ذخیره ارزشمندی برای انجام امور تحقیقاتی و علمی و تحلیلی دانشگاه ها و مراکز علمی کاربردی می باشد.
 سازمان دارالسلام به منظور تامین هزینه های خود به دنبال ایجاد راهکارهای مناسب جهت ایجاد در آمد بوده تا بتواند مجموعه سازمان را به خوبی اداره نماید که این درآمد از محل فروش قبور ، مقابر خانوادگی ، انجام امورات مربوط به متوفی تامين  می شود.
به منظور کم کردن هزینه ها و سرعت پاسخگویی به نیاز ها ، ایجاد کیفیت مطلوب خدمات وسرعت بخشي در انجام وظايف امورات مربوط به تنظیف ، تغسیل ،تدفین ، فضای سبز ، نگهبانی و کلیه امورات عمرانی به بخش خصوصی واگذار گرديد.

محدوده جغرافيايي سازمان

وسعت قابل استفاده سازمان در حال حاضر 165 هکتار است در قسمتی از این مکان که در حال حاضر قابل استفاده است 17 قطعه مربوط به دفن اموات در ان پیش بینی شده است
1- گلزارمطهر شهدا 
2- قطعه خانواده شهدا 
3- قطعه جانبازان و ایثارگران 
4- قطعه علما(مرقد مطهر حضرت آيت اله يثربي)
5- قطعه ایوان خانوادگی
6- قطعه نام آوران
7- قطعه آلاچيق
8-  قطعات عمومی( هفت قطعه)
9- قطعات مربوط به طرح های توسعه ای آینده (سه قطعه)
10-آرامگاه هاي خانوادگي

ابنيه و تاسيسات سازمان

1- ساختمان اداری در مجموعه ای به مساحت 400 متر مربع 
2- حسینیه شهدا به مساحت 650 متر مربع 
3- مقبره مرحوم گلابچي
4- سالن هاي معراج
5- سالن انتظار
6- سالن تشريح پزشكي قانوني
7- نگهباني و انتظامات
8- پارک بازی جهت بازی و تفریح کودکان 
9- کارگاه حجاری و سنگ تراشی در داخل سازمان روبروی گلزار شهدا 
10- احداث تعداد 6 واحد پارکینگ با بیش از 110000 متر مربع 
11- تعداد 4 در ب ورودی با ایجاد ورودی هایی به شکل بلوار 
12- ايستگاه تقليل فشار گاز
13- دو حلقه چاه آب عميق
14- منبع هوايي ذخيره آب با ظرفيت 82000 ليتر
15- روشنايي معابر و قطعات(120 اصله روشنايي ،9 و 12 متري)
16- برج نور (2 اصله)

فضاي سبز

1- حدود 1.5 هکتار چمن کاری 
2-  بیش از 8000 متر طول پرچین
 3-  بیش از 3000 متر مربع انواع گلکاری 
4-  باغ زیتون به مساحت 7 هکتار 
5- مجموعه درختکاری غیرمثمر در حدود 30 هکتار 
6- کاشت درختان در قطعات جدید به منظور ایجاد طراوت و سایه اندازی و استفاده از گیاهان مناسب آب و هوایی اقلیم کاشان 
7-پارک زیبای معراج در روبروی مجموعه سالن های معراج با طراحی مناسب ، نصب صندلی و نیمکت وسطل های زباله و فضای سبز مناسب 

خدمات سازمان

شهروند گرامي
ضمن عرض تسليت به شما عزيزان خلاصه اي از چگونگي استفاده از خدمات سازمان دارالسلام به شرح ذيل به اطلاع مي رسد:
خدمات سازمان:
۱. پذیرش متوفی جهت نگهداری در سردخانه به صورت شبانه روزی.
۲. خدمات شبانه روزی جهت انتقال و جابجایی اموات از منازل و مراکز درمانی، سطح شهر و محدوده حفاظتی استان با اختصاص 7 دستگاه آمبولانس حمل متوفی.
۳. ثبت و تجزیه تحلیل اطلاعات دقیق متوفیان 
۴. ایجاد بوستانها، میادین، بلوار، معابر و سایت بازی کودکان جهت سرگرمی کودکان در محوطه سازمان

معرفی قطعات

1- قطعه شهدا
جنب درب ورودی ، به مساحت 13000 متر مربع ، مرقد مطهر 916 شهید دوران دفاع مقدس می باشد که هرروزه مورد بازدید زائرین و خانواده معظم شهدا و میهمانان از اقصی نقاط کشور اسلامی است.حضور مسئولین مختلف در مناسبت های ملی و مذهبی  در این قطعه در فرهنگ ما ، تجدید میثاق با آرمان های ملکوتی حضرت امام (رضوان اله تعالی علیه) شهیدان و رهبری معظم انقلاب اسلامی تلقی می گردد.
2- قطعه علما
محل خاكسپاري حضرت آيت اله يثربي (ره) و تعدادي از روحانيون برجسته شهرستان
3-  خانواده شهدا
محل دفن بستگان درجه یک شهدا
4- قطعه جانبازان و ایثارگران
 محل دفن جانبازان و ايثارگران 
5- قطعه نام آوران 
اين قطعه ، هنرمندان ، نويسندگان و نام آوراني را كه به نوعي در راه اعتلاي نام ايران اسلامي تلاش نموده اند را در خود مدفون دارد
6- قطعات عمومي 
شامل 7 قطعه مي باشد قبور اين قطعات 2 يا سه طبقه بوده و جهت دفن عموم مردم استفاده مي گردد
7- قطعه ايوان خانوادگي
هر ايوان شامل 10 قبر دو طبقه بوده كه به شكل مجزا طراحي و ساخته شده است. اين قطعه داراي فضاي سبز منحصر به فرد بوده و امكانات رفاهي مناسبي دارد، پياده رو هاي اين قطعه بلوك فرش شده و داراي و داراي روشنايي هاي پاركي مي باشد در اين قطعه با احداث باغچه و ايجاد فضاي سبز و درختكاري داخل باغچه ها به علت زيبايي و طراوت مورد استقبال مردم قرار گرفته است
8- آرامگاه هاي خانوادگي
تعداد 242 آرامگاه خانوادگي با مساحت بين 40 تا 60 متر مربع و در دو ظلع شمالي و جنوبي سازمان احداث گرديده است در هر آرامگاه تعداد 24 قبر دو طبقه وجود دارد در اين آرامگاه ها امكانات رفاهي مانندكنتور برق مجزا ، گاز كشي ، فضاي سبز اختصاصي وجود دارد.