_
امروز : دو شنبه 23 / تير / 1399
منو اصلی
Skip Navigation Links


شهدا  
Skip Navigation Links.

خاطره ها و دل نوشته ها  
Skip Navigation Links.

مناقصات  
Skip Navigation Links.

 
رسول گرامی اسلام(ص)
رمضان ماهی است که ابتدایش رحمت است ومیانه اش مغفرت و پایانش آزادی از آتش جهنم

امام صادق(ع)
آنگاه که روزه میگیری بایدچشم وگوش ومو وپوست توهم روزه باشد.یعنی از گناهان پرهیزکند

حضرت علی علیه السلام
دنیا خوابی است که اگر آن را باور کنی پشیمان می شوی

امام کاظم علیه السلام
همانا صبورترین شما در برابر بلاها ، زاهدترین شماست

رسول گرامی اسلام(ص)
تعجب دارم از کسانی که نسبت به خورد و خوراک خود اهمیت میدهند تا مریض نشوند ولیکن اهمیتی نسبت به گناهان نمیدهند و باکی از آتش سوزان جهنم ندارند. 

 بررسی عوامل استرس زا در محیط آرامستان و راهکارهای کاهش آن

مقدمه:
 دنیای امروز جهانی است پر از تنش،فشارهای روحی وعصبی ،اندوه وافسردگی، دلهره وتشویش وبه زبان ساده تر غم وغصه. نگرانی های بیش از حد مشکلی است که میلیون ها نفر به آن گرفتار هستند. اما دل نگرانی همیشه مخرب و زیانبار نیست در واقع گاهی اوقات بهتر است نگران باشیم. در یک کلام می توان گفت استرس واکنش لازم وحیاتی است اما با گذشت زمان ویرانگر می شود.استرس یا فشار روانی فراگیر ترین عارضه در مردم جهان و ریشه اکثر بیماری های جسمی و روانی است .تحقیفات نشان می دهد بدن زنان و مردان به گونه ای متفاوت به تنش های روانی پاسخ می دهد.همچنین اثر آن بر رشد وتکامل کودکان از نخستین هفته های زندگی غیر قابل انکار است.واکنش استرس در برابر خطردر دو مرحله ی مجزا عمل می کند.در مرحله ی نخست مغز انسان احساس خطر را دریافت می کند و با ارسال پیام به مرکز غدد فوق کلیوی سبب ترشح آدرنالین می شود.آدرنالین به خون می ریزد تنفس کوتاه می شود و ماهیچه ها سفت می شوند و بدن برای عمل آماده می گردد. مرحله دوم واکنش استرس طی پنج تا ده دقیقه بعد اتفاق می افتد به نظر می رسد محور هیپوتالاموس –هیپوفیز –قشر غدد فوق کلیوی رابطه نزدیک با استرس های هیجانی و فکری داشته باشد.استرس باعث زخیم شدن شریان ها  و در نتیجه ناراحتی های قلبی می شود. استرس باعث ایجاد ضایعات دهانی مانند آفت می گردد.خطر ابتلا به دیابت افزایش میابد.باعث تضعیف سیستم امنیتی بدن می شود.همچنین باعث زیاد شدن چربی خون شده ودر حافظه کوتاه مدت اختلال به وجود می آورد.              

تاثیرات استرس :
در زندگی حدود 10 رویداد مهم وجود دارد که بیشترین استرس را به ما وارد می کند.1. مرگ عزیزان 2. طلاق 3. جدایی از والدین یا فرزندان 4. زندان 5. حوادث 6. بیماری های خطرناک 7. ازدواج 8. شغل و تبعات آن مانند حقوق 9.تغییر شغل 10. بازنشستگی واز کار افتادگی.استرس های کوچک تر خطرناک ترند. گاهی در تصور یک فرد استرس بااضطراب اشتباه می شود. مثلا ممکن است تصور کند استرس دارددر حالیکه اضطراب دارد.ویا بر عکس. اگرما در وضعیت و شرایط سختی قرار بگیریم وبا توجه به امکانات درونی و بیرونی نتوانیم از عهده آن وضعیت و مشکل برآییم به طور قطع نتیجه آن فقط نگرانی و اضطراب نخواهد بود،افسردگی ،بیماری های جسمی مانند زخم معده ،درماندگی واستیصال می تواند عواقب چنین موقعیت هایی باشد.در آن حالت می توان گفت ما دچار استرس شده ایم. عوامل واتفاقات زیادی ممکن است در این شکل گیری موثر باشند.
دسته اول : عوامل مهم با تکرار کم
دسته دوم: عوامل کم اهمیت تر با تکرار زیاد
مرگ یکی از اعضای خانواده یا فامیل و یا دوستان صمیمی و نزدیک تر در دسته اول قرار می گیردو عواملی مانند ترافیک ،بیکاری،بیماری و غیره در دسته دوم.
اما جالب اینجاست که دسته دوم با وجود اهمیت کم تاثیرات مخرب تری روی سلامت روان و جسم می گذارند.نوع واکنش افراد نیز در برابرعوامل وشرایط استرس زا متفاوت است.ممکن است برخی عصبانی شوند وداد وفریاد راه بیاندازند،برخی گریه کنند وبرخی خود را با خواندن کتاب و یا دیدن فیلم و یا غیره سرگرم کنند.آنچه در اینجا جای تامل دارد فضا وکار در محیط آرامستان ها بیش از آنکه برای مراجعه کنندگان  استرس زا باشد برای پرسنل وکارکنان آن استرس زا بوده و با تعریف فوق بیشتر برای مراجعه کنندگان با توجه به نوع خاص مشکل ایجاد شده  یک حالت اضطراب معنی پیدا می کند.
مهارت های کنترل استرس:
برای کنترل استرس چهار دسته از مهارتها باید آموخته شوند.
1- مهارت های آگاهی
2- مهارت های پذیرش
3- مهارت های برخورد
4- مهارت های عمل
چگونگی برخورد با استرس به منشاء آن بستگی دارد .بیاموزیم زمانی که مشکلی برای ما پیش می آید( چیزی که اصلا در حیطه ی اختیار ما نیست) کنترل کنیم،سعی کنیم با آموزش خود ودیگران  قبول کنیم که قادر مطلق نیستیم بنابر این آرامش خود را حفظ کنیم . اعتقادات صحیح مذهبی و اینکه آنچه از طرف از خدا مقدر شده است را باید پذیرفت و تنها خداست که از ما نسبت به ما آگاه تر بوده  وچاره ای جز تسلیم به رای و اراده او نداریم که این خود آرامشگر است  وتنها با اعتقاد و افزایش آگاهی  می توان به این مهم دست  یافت و تنها با یاد خدا دلها به آرامش می رسد.
الا بذکر الله تطمئن القلوب
آگاهی  قبول اینکه در تمامی مراحل زندگی شرایط یکسان و مطلوب نبوده  وممکن است بر حسب زمان و مکان شرایطی بسیار سخت وغیر قابل باور برای هر یک از انسانها حادث شود در نوع برخورد با استرس می تواند بسیار موثر باشد.برای مدارا با نگرانی ها همواره این عبارت را به خاطر داشته باشید(هیچ گاه به تنهایی ناراحت و نگران نباش )،انزوا و زانوی غم  به بغل گرفتن باعث تشدید نگرانی ها می شود.اگر علت ناراحتی را برای فرد دیگری  شرح دهیم  یقینا می توانیم به حقیقت و عمق مساله پی ببریم.بازآموزی عادت های فکری و مثبت اندیشی به جای منفی بافی و تمرین و مداومت در آن زمینه می تواند منجی انسان با قلاب حقیقت از گودال نگرانی ها باشد.
بعضی افراد تبعات آزار دهنده ی یک واقعیت را با آرامش عجیبی پشت سر می گذارند.این افراددر یک چیز  مشترک اند و آن شیوه ی برخورد و توجیه  خوش بینانه نسبت به  مسائل  زندگی است.در واقع این افراد مسائل زندگی  را به گونه ای خاص تعبیر می کنند  وآنهارا به شکل موقتی واختصاصی می بینند تا دائمی و فراگیر . ایشان با فعالیت های مثبت برای خود کسب اعتبار می کنند.ناتوانی شان رابه خارج نسبت می دهند.ویژگی های این مردمان مقاوم در قالب سه واژه : تعهد،کنترل ومبارزه جویی خلاصه می شود.
استرس در آرامستان ها:
مسئله استرس در محیط آرامستانها، به دو دسته تقسیم می شود:
1- نوع کار مداوم وتاثیرات کم ولی تکراری تالمات مراجعه کنندگان به پرسنل
برخوردمداوم کسانی که عزیزی را از دست داده اند با پرسنل پذیرش، نگهبانی،راننده ،متصدی سرد خانه ها ، غسال وغساله وغیره در طول روز و همچنین مداومت و یکسانی کار وعدم تنوع و همچنین نگرش منفی عموم به این شغل ها وبرخوردهای اجتماعی که تقریبا به منزوی کردن پرسنل از جامعه می انجامد وتوقعات و دل نگرانیها تالمات روحی وروانیگریه وزاری و شیون وصداهای ناهنجار از طرف مراجعه کنندگان مزید بر علت است 
بنابر این به نظر می رسد:
1-1-در هنگام پذیرش افراد جهت قبول وتصدی پستی در سازمان آرامستان نسبت به آگاهی دادن ،عواقب شرایط ومشکلات و روش های برخوردی آگاهی های لازم داده شود.
2-1- موضوع سختی کار به شکل جدی برای پرسنل بادرصد های مختلف متناسب با رده های کاری آن ها در نظر گرفته شود.
3-1- مهیا نمودن امکانات رفاهی مانند سرویس رفت وبرگشت،تامین مسکن وشرایط اخذ وام
 4-1- مشاوره های پزشکی و روانشناسی مداوم جهت پرسنل و خانواده آن ها
5-1- تلاش در جهت آگاهی عموم وتغییر نگرش منفی نسبت به کار واشتغال در آرامستان ها
6-1- استفاده از فضاهای بزرگ کاری با رنگ امیزی مناسب و روشن،سقف بلند و امکانات رفاهی اولیه جهت پرسنل
7-1- اشتراک در فضاهای ورزشی،استخر شنا،سینما وبرقراری اردوهای تفریحی برای پرسنل وخانواده آن ها
2- اضطراب واسترس و نگرانی های اطرافیان متوفی ومحیط
1-2- به طور قطع در تمامی آرامستان های کشور وجود گلزارهای شهدا دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس یکی از مهم ترین عوامل جذب مردم در تمامی ایام سال است . تجدید پیمان وعهد با شهدا وتوسل به ایشان در جهت ایجاد آرامش روان وآگاهی دادن به قشر جوان ومحصل وکودک با آرمانها واهداف بلند آن ها و اشاره به جان فشانی ها و رشادت های انها در دوران سخت مبارزه ضمن حفظ اسلام و پاسداشت حرمت آن ها ،آگاهی های افراد را نسبت به فلسفه وجودی دین،اسلام ،قیامت ، پیامبروائمه معصومین وخصوصا سالار شهیدان را هر روز نسبت به قبل بیشتر خواهد کرد.ساماندهی واستقرار ورودی هر آرامستان  به گلزار شهدا ،تبلیغات صحیح محیطی ،برگزاری مراسم ها در ایام مبارک وعزاداری ها در کنار گلزار شهدا گامی موثر در تغییر نگرش مردم به محیط آرامستان را در پی خواهد داشت. همین نکته کافی است که از بیانات گوهربار امام راحل استفاده کنیم.
˝همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان وعارفان و دلسوخته گان و دار الشفای آزادگان خواهد بود˝ 
2-2- وجود فضای سبز متنوع در کنار قطعات مختلف هر آرامستان با نگرشی همانند فضای پارک های محله ای واستقرار مبلمان شهری زیباو تنوع رنگ ،استفاده از سطح وارتفاع وحجم و تنوع گیاهی  وشکست مسیر ها
 3-2- استفاده از آب نماها و حرکت هارمونیک آب  وطراوت های حاصل از آن
4-2- استفاده ازقطعاتی به عنوان فضاهایی ماندگار،ایجاد و نصب مجسمه های یادبودبزرگان با تابلو هایی در کنار آن که قسمتی از زندگینامه ،فعالیت ها و تاثیرات مثبت شخص بر جامعه را متجلی نماید.
5-2- وارد کردن عرصه هنر در آرامستان ها به شکل نقاشی،خطاطی ،طراحی محیط ،تابلو نوشته ها در معرفی فضاها
6-2- قرارگرفتن موزه اشیا وموزه دفاع مقدس در فضایی از آرامستان به منظور نگهداری ،بازدید مستمر وبهره برداری از آن در پایان نامه ها و ارائه مقالات
7-2- کمک از هنر معماری و طراحی قطعات مختلف  و متناسب سازی و بومی سازی با رویکرد اقتصادی خانواده ها
8-2- مشارکت جامعه واستفاده از آرامستان به عنوان یک منبع تاریخی  وآموزشی  و مشارکت دادن آموزشگاه ها،دبستان ها ودبیرستان ها ،دانشگاه ها در پورژه ها به منظور آمورش دین ،تاریخ ،علوم ، فرهنگ و هنر
9-2- طراحی محیط و منظر
 فضا سازی ،محوطه سازی ، کف سازی ، پیاده رو سازی،نقاشی دیوارها ،نور پردازی ،جداسازی ها احیای فضاهای باارزش تاریخی و فرهنگی ،آرام سازی ها،ایجاد تبلیغات محیطی وبیلبوردها ،استفاده از سطل های زباله مناسب ، سرویس بهداشتی ، مسیر های تردد اتومبیل ها و پارکینگ ها ، فضا های نشیمن ونیمکت ها وصندلی ها
10-2- استفاده از رنگ و اجرام هندسی در طراحی ها با توجه به تعریف و نوع برداشت و هم خوانی با رنگ ها . رنگ ها، نیروهای درخشنده ای هستند که چه آگاه و چه ناخود آگاه روی ما اثر مثبت و منفی خواهند گذاشت اثرات رنگ ها نه تنها از لحاظ بصری بلکه از جنبه های روانشناسی نیز قابل توجه است.  سطوح رنگی باید شکل ،وسعت وحدود خود را از خود رنگ و نوسانات شدت آن رنگ کسب کنند.همچنین شکل ها نیز دارای خصوصیات گویا و معنی دار نظام زیبا شناختی خود هستند.در طراحی این کیفیت های معنی دار شکل ورنگ می بایست با یکدیگر مطابقت داده شوند.یعنی شکل و رنگ در معنی دار بودن و مفهوم خود یکدیگر را تایید واثبات نمایند.سه شکل مربع ،مثلث ، ودایره نیز مانند سه رنگ اصلی  قرمز،زردوآبی دارای خصوصیات مفهومی و بیانی مشخص هستند.مربع:نمایانگر ماده،وزن و حدود مشخص است.مربع با رنگ قرمز منطبق است.مثلث:سمبل تفکر است  و حالت آن با زرد روشن هماهنگی دارد. مثلث با زوایای حاد وتند ستیزه جویی و پرخاش و تهاجم را ایجاد می کند.دایره:احساس را ملایم  ومعتدل می کند واحساس آرامش و حرکت آرام و آهسته را القا می کند. دایره سمبل روح است که در درون خود همواره در حال حرکت است. تطابق و تناسب هر رنگ با شکل مربوط به مستلزم همانندی و توازن است.اگر رنگ ها و شکل ها در بیان مفاهیم و حالات توافق داشته باشندتاثیرات آن دو چندان خواهد بود.بنابراین توصیه می شود  ضمن مشاوره در جهت طراحی توجه به بعد روانشناختی استفاده از رنگ و نوع طراحی  و زوایای مورد استفاده نیز با توجه به نوع کاربری که در تمامی فضاهای آرامستان وجود دارد مورد نظر قرار گیرد.

 
کلام رهبری

لینک ها

جستجوی اموات
شهرداري كاشان


تازه ترین مطالب
Skip Navigation Links.

پر بیننده ترین مطالب
Skip Navigation Links.

 
امام علي (ع)
پاكدامني و شرافت هميشه بر ثروت دنيا مقدم است.

امام حسين(ع)
هركه كم تر فكر مي كند بيشتر حرف مي زند.

پيامبر اكرم(ص)
پير دردوست داشتن دو چيز جوان است:زندگي دراز و فراواني مال 
 آمار

سایت رسمی سازمان دارالسلام کاشان


تلفن : 55237777 -  فکس :55239999

info@darossalamkashan.ir


Designed & Powered by RayanMand

کاربر گرامی؛ برای ورود به سایت ابتدا ثبت نام کنید.